Návštěv :
Celkem : 9970
Týden : 29
Dnes : 0
Naposledy aktualizováno: 16.01.2019 15:07:48

Administrace

Box na vracení knih v době uzavření knihovny

              

Nová služba pro čtenáře naší knihovny !!!

Nyní máte možnost odevzdat knihy a časopisy i v době uzavření knihovny. Na chodbu obecního úřadu byl umístěn box na vracení knih. Knihy budou řádně odepsány z Vašeho konta. Knihovní systém umožňuje rozpoznat, kdo měl knihu vypůjčenou, nevhazujte proto, prosím, do boxu čtenářské průkazy. Výpůjční doba ostatních nevrácených dokumentů se automaticky prodlouží o 1 měsíc.   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                      LEDEN 2019

Nepřinesl Vám Ježíšek žádnou knihu? Nevadí! Knižní novinky v naší knihovně! 

   

---------------------------------------------------------------------------------------------------------          

  Prosinec 2018 

Významní čeští ilustrátoři dětských knih- akce pro 6. třídu ZŠ 

   

V dětských knihách nejsou jen příběhy, ale i krásné ilustrace, které jsou často opomíjeny. Paní učitelka výtvarné výchovy vybrala proto pro žáky 6. třídy téma na besedu o ilustracích v dětských knihách. Dne 4.12. jsme si povídali v knihovně o tom, jak vznikají ilustrace, jaké výtvarné techniky lze použít na tvorbu ilustrací a hlavně o významných českých ilustrátorech. Žáci měli také za úkol přiřadit knihy podle obrázků k jednotlivým ilustrátům.   

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                

 Zima a Vánoce v knihovně pro děti z mateřské školy

 

Děti z mateřské školy ze zelené třídy přišly do knihovny na povídání o zimě dne 14.12. Děti z  bílé a červené třídy pak dne 27.11. Povídali jsme si o zimních radovánkách a vánočních zvycích. Děti si poslechly zimní pohádku, zazpívaly zimní písničku a povídaly o tom, jak se těší na Ježíška. Také si v knihovně užily koulovačku z papírových koulí, krásně ozdobily stromeček a pouštěly skořápkové lodičky.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                           Listopad 2018 

Výstava "Významné osmičkové roky a Vejprnice"

K příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky a v rámci akce turistického oddílu TJ Sokol Vejprnice pochodu Kříže a křížky vznikla v knihovně výstava fotografií a výpisů z kronik 

  

Události v letech 1918, 1938, 1948 či 1968 patří neodmyslitelně k významným milníkům naší historie. 

Výstava byla umístěna v Obecní knihovně Vejprnice do 30.11.2018

------------------------------------------------------------------------------------------------

 Do knihovny za dobrodružstvím i detektivkou

                      

Pro žáky 5. tříd vybraly paní učitelky dvě témata k probíranému učivu ve škole. Dne 13.11.2018 bylo pro žáky v knihovně připravena beseda o dobrodružné literatuře. Povídání jsme začali v pravěku z knihou Lovci mamutů, zamířili jsme do pralesa za Tarzanem a Mauglím, ztroskotali jsme na pustém ostrově s Robinsonem Crusoe, zvládli jsme Cestu kolem světa za 80 dní, navštívili jsme s Gulliverem nevídané světy a vyřešili Záhadu hlavolamu.  

Dne 20.11. a  11.12.2018 pak přišli žáci 5. tříd na povídání o dětských detektivkách. Povídali jsme si o detektivním žánru a připomněli si nejznámějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese. Téma o pátraní po pachatelích a odhalování zločinů žáky zaujalo stejně tak i nově vycházející knihy od Thomase Breziny, Enid Blytonové, Karin Mullerové nebo Veroniky Válkové.   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

              Říjen 2018 

 Halloween aneb strašidla v knihovně

 

Dne 31.10.2018 se to v naší knihovně hemžilo nejrůznějšími strašidly, na akci Halloween přišli totiž v kostýmech žáci 2. tříd. Paní knihovnice se ten den proměnila v čarodějnici a ukázala dětem strašidelné knihy, povídala o strašidlech, přečetla příběh, jak se nebát a zbavit bubáků. Na žáky také čekaly nejrůznější úkoly, skládali puzzle dýně, vyplňovali strašidelný test, pokoušeli se létat na koštěti, ale i tančili.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

Znáte naši obec? + Výstava "Vejprnice očima žáků základní školy"

   

Žáci 3. tříd se v prvouce učí o místě kde žijí, proto pro ně byla dne 16.10.2018 v naší knihovně připravena beseda na téma "Znáte naši obec?" Povídali jsme si o historii naší obce, jak zde dříve lidé žili a o zdejších památkách. Žáci si poslechli pověst o vzniku názvu naší obce, prohlédli si kroniku a historické fotografie. Při hodině prvouky měli také úkol vytvořit koláže z fotografií naší obce a tyto koláže přinesli do knihovny.

Žáci 7. tříd v hodinách výtvarné výchovy namalovali nádherné obrazy vejprnických památek. Spojením těchto dvou projektů vznikla v naší knihovně výstava "Vejprnice očima žáků základní školy" 

-------------------------------------------------------------------------------

 Prvňáčkové poprvé v knihovně  

                    

Ve dnech 23.10. a 25.10.2018 navštívily knihovnu obě třídy našich prvňáčků. Žáci se seznámili s funkcí knihovny, prohlédli si dětské oddělení a rozluštili popletenou pohádku. Povídali jsme si o tom jak vzniká kniha, kolik práce se skrývá za její výrobou, jak se ke knihám správně chovat a co všechno můžeme v knihách najít.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                      Září 2018

 Putovní deník malého čtenáře

  

Putovní čtenářský deník je společný projekt ZŠ a MŠ Vejprnice a Obecní knihovny Vejprnice. Cílem projektu je podpora a rozvíjení čtenářské gramotnosti, zejména prohlubování dovednosti porozumění čteného textu, schopnosti přemýšlení nad textem a následně jeho sdílení dalším žákům.

Putovní deník si žáci mezi sebou předávají, každý z žáků zapíše do deníku svou oblíbenou knihu a doporučí ji tak ostatním. Vznikne tak originální dílo plné knih a obrázků. Na konci školního roku odevdají žáci deník zpět do knihovny, kde bude vystaven pro ostatní čtenáře. V neposlední řadě najde deník uplatnění v knihovně při doplňování dětského knihovního fondu, kdy poslouží jako přehled knih, o které se dnes děti zajímají.

Do akce se zapojilo v letošním školním roce 6. tříd.  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                Červenec - srpen 2018 

 Knižní novinky na Vaši dovolenou v naší knihovně :

     

     

    

     

 A mnoho dalších !!!

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                Červen 2018

  Pasování prvňáčků na čtenáře

  

Dne 22.6.2018 přišli do knihovny naši prvňáčkové, aby se pochlubili, co se naučili za svůj první rok ve škole. Každý si přinesl z domova oblíbenou knihu, představil jí ostatním a přečetl krátký úryvek. Na žáčky také čekal složitý úkol, kdy museli písemně odpovědět na otázky z přečtěné pohádky "Zuzanka a písmenka". Protože všichni dokázali, že už jsou opravdoví čtenáři obdrželi diplom, dárek a poukaz na roční zápisné do knihovny zdarma

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                         Květen 2018

Seznámení předškoláků s knihovnou 

 

Ve dnech 3.5.,17.5. a  24.5. navštívili knihovnu předškoláci z mateřské školy, aby se před příchodem do školy seznámili s funkcí knihovny. Děti se dozvěděly, jak se mohou stát čtenářem naší knihovny, jak se správně ke knihám chovat a prohlédly si dětské oddělení. Povídali jsme si o klasických pohádkách a večerníčkových postavičkách, které děti musely uhodnout podle ukázek a obrázků z knih. Na děti také čekala pohádka a vyzkoušely si, jak se v knihovně půjčují knihy. Dále budoucí prvňáčkové předvedli zápisem do pamětní knihy, že se už umějí podepsat.

--------------------------------------------------------------------------------------------

                                            Duben 2018

 Vycházka po stopách vejprnických pověstí - 7.4.2018

   

V sobotu 7.4.2018 připravila knihovna ve spolupráci s turistickýcm oddílem TJ Sokol Vejprnice akci pro veřejnost "Vycházku po stopách vejprnických pověstí". V kronice naší obce se dochovalo více jak 40 pověstí, které jsou již dávno zapomenuty. Vycházka proto zavedla účastníky do míst, kde se údajně tyto pověsti odehrávaly. Na celkem 16 zastaveních měli naši občané možnost se na informačních tabulích seznámit s historií naší obce a s vybranými pověstmi. Cestu provázely i další úkoly v podobě otázek týkající se historie naší obce. Děti cestou hledaly ukryté schránky s obrázky. Počasí se vydařilo a tak akce přilákala více jak 140 účastníků. Další foto naleznete v galerii.                 

 -------------------------------------------------------------------------------------

                                              Březen 2018 - Měsíc čtenářů

Registrace čtenářů zdarma !!!

                     

Zaregistrujte se v březnu, v měsíci čtenářů do naší knihovny zdarma. Každý nový dětský čtenář získá navíc drobný dárek. Neváhejte!!!    

--------------------------------------------------------------------------------------------------- 

                                              Jaro v knihovně

               

Dne 16.3.2018 jsem přivítala v knihovně nejmenší děti z červěné a bílé třídy naší mateřské školy. Povídali jsme si o přicházejícím jaru. Děti hádaly podle obrázků jarní květiny, hledaly v knize obrázky zvířátek a poslechly si pohádku o Fazolíčkovi. Také jsme si zahráli na rostoucí kytičku a zatančili si. Nakonec děti vyrobily kytičky z krepového papíru a zasadily je do zahrádky.      

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

                                   Prvňáčkové v knihovně                      

 

Dne 8.3.2018 přišly do knihovny obě třídy našich prvňáčků na povídání o březnu- měsíci čtenářů. Povídali jsme si jak vzniká kniha, kolik práce se skrývá za její výrobou, jak se ke knihám správně chovat a co všechno můžeme v knihách najít. Zahráli jsme si jak se v knihovně půjčují knihy a samozřejmě došlo i na čtení a prohlížení.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------    

                          Únor 2018 - Masopust v knihovně

  

Další akcí v knihovně zaměřenou na historii a dodržování tradic byl Masopust. Kromě povídání o masopustních tradicích měli možnost si žáci základní školy v knihovně dne 13.2. některé tradice i vyzkoušet. Žáci si vyráběli originální masky, plnili falešné jaternice a vyzkoušeli si pohyb ve dvojicích v tradiční masopustní masce koně. Mohli také ochutnat masopustní pečivo boží milosti, které jim napekla paní knihovnice. Samozřejmě došlo i na masopustní veselí, tančilo se a skotačilo. Více fotografií v galerii.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                 Leden  2018

Nepřinesl Vám Ježíšek žádnou knihu? Nevadí ! Knižní novinky v naší knihovně !    

             

----------------------------------------------------------------------------------------------                        PROSINEC 2017 - Vánoce v knihovně

      

Čekání na Ježíška si akcemi v knihovně zkrátili žáci prvních, druhých a čtvrtých ročníků. Připraveno pro ně bylo povídání o zimě, Vánocích a o dodržování vánočních zvyků a tradic. Společně jsme zapálili adventní věnec, rozkrojili jablko, pouštěli skořápkové lodičky a zpívali koledy. Pro žáky druhých ročníků bylo připraveno vyrábění malé vánoční dekorace. foto v galerii 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                       Výstava prací žáků ZŠ v knihovně

Přijďte si prohlédnout do knihovny krásné obrázky našich dětí !

  

Žáci ve škole při výtvarných a pracovních činnostech vytvářejí nádherná díla, která až dosud neměl možnost nikdo vidět, což byla veliká škoda. Nyní si můžete prohlédnout v knihovně vždy každý měsíc práce žáků z jednoho ročníku. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

                                                        LISTOPAD 2017

Beseda pro žáky tříd 2.A, 2.B, 2.C - Umíte se správně chovat? 

 

Pro žáky 2.ročníků vybraly paní učitelky tentokrát důležité téma k besedování (proč asi) a to "Umíte se správně chovat? " Žáci si připomněli zásady etiky a etikety, povídali jsme si o správném chování mezi lidmi, ve společnosti, ve škole, v dopravních prostředcích. Dále o ohleduplnosti a respektu k druhým a snaze pomoci. Děti si vyzkoušely správné podávání ruky a někteří hoši se při odchodu zachovali jako skutečný gentlemani a pomohli dívkám do kabátu. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

                                                            ŘÍJEN 2017

Akce pro žáky třídy 3.A - Znáte naši obec?

                                       

Žáci 3. tříd se v prvouce učí o místě kde žijí, proto pro mě paní učitelka vybrala besedu na téma "Znáte naši obec?" Povídali jsme si o historii naší obce, jak zde dříve lidé žili a o zdejších památkách. Žáci si poslechli  také pověst o vzniku názvu naší obce a prohlédli si historické fotografie.    

---------------------------------------------------------------------------------------------------                                   ČERVENEC-SRPEN 2017 

Knižní tipy na dovolenou v naší knihovně! 

                                   

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------      

                                           Červen 2017 

Akce pro 2. třídy - Umíte se správně chovat ? 

 

Dne 15.6. ještě před prázdninami přišli do knihovny žáci třídy 2.A a 2.B. Připraveno pro ně bylo důležité povídání na téma "Umíte se správně chovat? " Povídali jsme si o zásadách správného chování mezi lidmi, ve společnosti, ve škole, v dopravních prostředcích. Dále o ohleduplnosti a respektu k druhým a snaze pomoci.Děti si vyzkoušely správné podávání ruky a vyslechly si příběh o nevhodném chování k nové spolužačce. Na závěr byly pro děti připraveny i knihy na prázdniny, které si mohly prohlédnout i vypůjčit.   

Děti z mateřské školy v knihovně  

Ve dnech 8.6. a 9.6. se přišly do nové knihovny podívat čtyři třídy předškoláků se svými třídními učitelkami.

  

  

Děti se dozvěděly, jak se mohou stát čtenářem naší knihovny, jak se správně ke knihám chovat a prohlédly si nové dětské oddělení. Povídali jsme si o klasických pohádkách a večerníčkových postavičkách, které děti musely uhodnout podle ukázek a obrázků z knih. Dále budoucí prvňáčkové předvedli zápisem do pamětní knihy, že se už umějí podepsat. A na závěr jsme se všichni také proměnili ve Večerníčka a zatančili jsme si na večerníčkovu písničku.   

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                         Květen 2017  

Akce pro 1. třídy - Pasování prvňáčků na čtenáře

   

Ve dnech 9.5.,11.5. a 16.5. se přišli prvňáčkové do knihovny pochlubit, co se naučili za svůj první školní rok. Každý si přinesl z domova oblíbenou knihu, představil jí ostatním a přečetl krátký úryvek. Na žáčky také čekal složitý úkol, kdy museli písemně odpovědět na otázky z přečtěné pohádky "Zuzanka a písmenka". Protože všichni dokázali, že už jsou opravdoví čtenáři obdrželi diplom, dárek a poukaz na roční zápisné do knihovny zdarma.  

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                           Duben 2017 

Akce pro 4.A třídu- Cesta do středověku - 27.4.2017  

   

V rámci probíraného učiva ve vlastivědě, se žáci 4. třídy zúčastnili v knihovně besedy na téma: Cesta zpět do historie českých zemí. Povídání jsme začali v době kamenné a broznové s knihami od Eduarda Štorcha, dále jsme si připomněli dějiny českého národa dle Starých pověstí českých, žáci si také prohlédli Kosmovu kroniku. Hlavním tématem pak byl slavný rod Přemyslovců a povídání o tom, jak lidé ve středověku žili. Žáci se zapojili do povídání a jejich znalosti byly opravdu až překvapivé. Na závěr přednášky měli žáci možnost si vyzkoušet, jak se dříve psalo pomocí husího brka a uznali, že to nebylo jednoduché.   

 Akce pro 1. třídy ZŠ - Večerníčky - 20.4.2017 

 

Dne 20.4.2017 přišly do nové knihovny všechny tři třídy prvňáčků se svými třídními učitelkami. Tentokrát bylo pro děti připraveno povídání na téma Večerníčky. Děti hádaly známé Večerníčky podle knih a ukázek z nich. Také jsme si povídali o spisovateli Václavovi Čtvrtkovi a jeho slavných večerníčkových postavičkách. Děti si prohlédly nové dětské oddělení knihovny. Na závěr se všechny děti proměnily ve Večerníčka a všichni jsme si společně zatančili na večerníčkovu písničku.   

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                       Leden- Březen 2017 

Rekonstrukce knihovny 

rekonstrukce knihovny    

Začátkem letošního roku proběhla v knihovně rozsáhlá rekonstrukce. Jednalo se o opravu a sanaci všech zdí, některé příčky byly zbourány a tak se prostor knihovny rozšířil. Dále bylo zvětšeno dětské oddělení o bývalou kancelář knihovnice. Knihovna má nové podlahy, stropní podhledy a regály na knihy. Nová knihovna byla pro veřejnost otevřena 5.4.2017. Na fotky nového interiéru knihovny i  rekonstrukce se můžete podívat ve fotogalerii.